Hava Kaynaklı Isı Pompaları

hava kaynaklı ısıs pompaları.fw

Isıtma için gerekli enerjiyi havadan alarak bina içindeki sisteme taşıyan ısı pompalarıdır. Hava kaynaklı ısı pompaları kurulumu en kolay sistemlerdir.

Hava kaynaklı ısı pompaları iki ayrı modelde imal edilmektedirler.

HAVAKAYNAKLI-500x500 1. MONOBLOK HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARI
Tek bir parçadan oluşan ısı pompası cihazlarıdır. Bu tip cihazlarda bina içinde ısı pompasına ait herhangi bir ünite bulunmaz , bütün parçalar dışarıda bulunan tek bir ünitede toplanmıştır. Monoblok ısı pompalarının montajında tesisat sistemi bu tür kullanıma uygun olmalıdır.
2. AYRIK TİP ( SPLİT ) HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARI

İki parçadan oluşan ısı pompası cihazlarıdır. Ayrık tip ısı pompalarında bir dış ünite birde iç ünite bulunur. İç ünite ile dış ünite arasında bakı boru bağlantısı yapılır. Bakır boru için ayrıca servis ve malzeme bedeli ödenir. Monoblok ısı pompasına göre kurulumu daha zahmetlidir.

 Resim_1356628065

 

HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARININ GENEL ÖZELLİKLERİ :

Hava kaynaklı ısı pompalarında sabit bir COP değerinden bahsetmek imkansızdır , çünkü enerjinin alındığı kaynak olan havanın sıcaklığı sürekli değişkendir.

Hava kaynaklı ısı pompalarının katalog değerlerinde yazan COP değerleri belirli laboratuar şartlarında elde edilmiş değerlerdir. Yapılan testler + 7 yada + 2 dış hava sıcaklığı ve + 35 C çıkış suyu içindir. + 35 C üzerindeki çalışmalarda COP değeri katalog değerlerinden daha düşük olacaktır. + 35 C çıkış suyu ile uygun dizaynlı yerden ısıtma ve duvardan ısıtma sistemleri ile istenen konfor sağlanabilir.

HAVA KAYNAKLI ISI POMPASI KULLANIM ALANLARI ( Maksimum 55 C.ye göre dizayn edilmiş)

Ev Daire ısıtılması,Toshiba_estia_sematik

Müstakil ev Isıtılması,

Havuz ısıtılması,

Hamam ısıtılması,

Otel sıcak su sistemleri,

Güneş enerjisi ile ısıtmaya destek – Hibrid ısıtma sistemleri,

Sera ısıtılması – Hayvan barınakları ısıtılması

 

ILIMAN İKLİMLER İÇİN EN KOLAY KURULUM EN UCUZ ISITMA UYGULAMASI…

Havadan suya hava kaynaklı ısı pompalarını ılıman bölgelerde uyguluyoruz. Özellikle İzmir , Manisa , Aydın , Çanakkale , Balıkesir , Denizli , Muğla , Antalya , Mersin , Adana , Tekirdağ , İstanbul , Samsun , Sinop , Trabzon , Rize , Antakya , Kocaeli , Yalova , Bursa , Rize için en uygun ısıtma sistemidir.

Havadan suya ısı pompası uygulamasında düşük enerji tüketimleri için bina içi ısıtma sistemininde önemi büyüktür. Firma olarak ağırlıklı uyguladığımız sistemler yerden ısıtma yada duvardan ısıtmadır.

Isı pompası uygulaması için kaba inşaat aşamasında projelendirmeye ve uygulama işlemlerinde kullanıcı yönlendirilmeye başlanmalıdır.isipompasi(1)

Uygulama yapılacak binanın mimari projesi firmamıza ulaştırılmalıdır. Uygulama yapılacak binanın mimari özelliklerinden ısı ihtiyacı hesabı yapılır.

Isı pompasından beklenti nelerdir ?

Isı pompası ile bina ısıtması yanında sıcak su ve serinletme de sağlanır.

Isı Pompası ile Isıtma :

Bina içi ısıtma sistemleri : Yerden ısıtma , duvardan ısıtma , ısı pompasına uygun alüminyum radyatör , fan coil , konvektör olabilir.

Isı Pompası ile Serinletme :

Bina içi serinletme sistemleri fan coilyada duvardan serinletme olabilir.

Isı Pompası ile Sıcak Su :

Sıcak su direkt ısı pompasından karşılanabileceği gibi termik güneş enerjisi desteklide olabilir.

Hava, doğada bulunması en kolay enerji kaynağıdır.Hava kaynaklı ısı pompaları dışarıdaki havayı yada ekzost (atık) havayı ısıtma ,soğutma veya sıcak su için enerji kaynağı olarak kullanır. Tüm ev için uygulanabileceği gibi, ayrı bir dış ünite ile bir split çözüm olarak da kullanılabilir. Isı dağıtımı çoğunlukla bir hidrolik dağıtım sistemi yardımıyla (air-water) yada bir fan yardımıyla yapılır. Aslında ılıman iklimler için düşünülen bu çözüm gelişen teknoloji ile daha zorlu iklimlerde de kullanılmaya başlamıştır.Ancak hava sıcaklığı yıl boyunca diğer ısı kaynaklarına göre değisimgösterir.Isı kaynağı ile ısı taşıyıcı arasındaki sıcaklık farkı ne kadar fazla olursa cihaz verimi o kadar düşük olur.Bu nedenle hava ısı pompalarının verimliliği yıl boyunca değişkenlik gösterir.Bundan dolayı hava kaynaklı cihazlar için kesin bir COP değeri vermek imkansızdır. Hava kaynaklı ısı pompaları zemin (toprak) kaynaklı ısı pompalarına göre maliyet avantajına sahiptir.

Hava kaynaklı ısı pompaları havadaki doğal enerjiyi çekerek yerden ısıtma , fancoil yada aluminyum radyatörler ile mahala aktaran cihazlardır. Yerden ısıtma ile ısıtma , radyatör ile ısıtma , fan coil cihazları ile ise ısıtma yanında klima gibi soğutma işlevide tam olarak yapılır.

Kullanım Alanı Doğal, masrafsız ve yenilenebilen güneş enerjisinden faydalanmak için kullanılan hava ısı pompası – müstakil binalar ve apartmanlar, -özellikle küçük arazi yüzeyleri ve yenilenme çalışmaları için, ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için bütün yıl kullanım için uygundur.Cihazlar 55 C sıcaklığa kadar kullanım için dizayn edilmelidir.

Hava Kaynaklı Isı pompasının Avantajları:

– Minimum kullanım alanıglr454370334802_w210

– Her yerde kullanılabilir ve inşaat aşamasından sonrada kolay kurulabilen sistem

– Enerji ihtiyacına göre otomatik ayarlama yapabilme özelliği sayesinde ulaşılan düşük işletim masrafları

– Soft Start sayesinde düşük ses seviyesi ve makine korunması

– Dış hava sıcaklığına göre,hava miktarı dengeleyicisi sayesinde hava buharlaştırıcının optimum kullanımı

– Bakım gerektirmeyen,işletim masrafları düşük olan sistem

– Son derece çevre dostu