Katı Yakıtlı Kalorifer Sobaları

katı yakıtlı kalorifer sobaları

1) Şömine Soba nedir?
Şömine sobalar, soba verimi ve ısısı ile birlikte şömine keyfini yaşatmak için geniş cam kapaklı olarak tasarlanır. Genellikle döküm ve çelikten yapılan bu ürünler kuru şömine soba ve sulu şömine soba (kat kaloriferi sobası) olmak üzere 2 çeşide ayrılır. Serbest duran (şömine içine yerleşmeyen ama geniş camı sayesinde şömine keyfi yaşatan) modeller olduğu gibi kapalı hazne (şömine içine direkt oturan görüntüsüyle birlikte yüksek verimli) gömme modelleri de vardır. ALTERNATİFISI firması üstün mühendislik tasarımı sonucu yüksek verimli, şömine sobasını tüketiciyle buluşturmaktadır.

 

2) Kat Kaloriferi Sobası Nedir? Faydası nelerdir?
Baca çıkışı olan her yere kurulabilen, üzerinde su kazanı bulunan (içindeki suyun ısıtılmasını sağlayan depo ceket şeklinde giydirilmiştir ) bu sobalar, pompa üzerinden sıcak suyu borularla radyatör sistemine dolaştırarak bir yapının her yanını eşit sıcaklıkta ısıtır. Sulu soba da denilen bu sobaların diğer kazan sisteminden farkı, tüketiciye yakıt kontrolü ve ısı kontrolü sağlamasıdır. Çünkü mekanik termostatı bulunan katı yakıtlı kat kaloriferi sobalarında konforlu ısı sıcaklığı tüketici tarafından belirlenir. Böylece ısının kontrol edilmesi tüketilecek yakıtın kontrolünü kolaylaştıracaktır. DAIWA şömine tipi kat kaloriferi ön gövdesindeki camlı kapakla ateşi izleme imkanı ve şömine keyfi yaşanır.

 

 

3) Gömme Soba Nedir?
Standart şömine boşluğuna uyan bu gömme sobalar evlerde dekoru tamamlayan unsur olduğu gibi şöminenin yarattığı olumsuzlukları (duman, yakıt kontrolsüzlüğünü) ortadan kaldırır. Şöminenin içine yerleşmesiyle evde yer kaplamadan göze hitap eden gömme sobaların çeşitli modelleri vardır. Sulu modellerde (Kat Kaloriferi) şöminenin bulunduğu odayla birlikte bütün evi eşit sıcaklıkta ısıtabilirsiniz. Bu sobalarda odun dışında farklı katı yakıtları da (kömür, briket odunu, pellet odunu) gönül rahatlığıyla yakabilirsiniz.

 

4) DAIWA katı yakıtlı kat kaloriferi sobası neden tercih edilmelidir?
Kat Kaloriferi sobalarında dünya markası olan DAIWA, ısınma sektöründe yaptığı yüksek mühendislik çalışmaları sonucunda verimlilik ve güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmıştır. DAIWA sobalarında su deposu (boyler) üstte,yanlarda ve arkada sobaya ceket şeklinde giydirilmiştir. Kapalı bir sistem olduğu için su sirkülasyonu pompa sayesinde gerçekleşmektedir. Sistemde ayrıca ısıyı ölçebileceğiniz termometre ile verim ve soğuk su korozyonunu önleme amaçlı, sirkülasyon pompasının çalışmaya başlama ısısının ayarlanabileceği termostat mevcuttur. Bu ikinci termostat sistem kurulurken bir kez ayarlanır ve kullanım sırasında değiştirilmez. Kullanım sırasında radyatörlerde dolaşan suyun sıcaklığı soba üzerindeki termostatla yapılır. Mekanik termostatlı olan sobalarımız suyun ısısı istenilen seviyeye ulaştığında hava girişini kısarak ya da kapatarak verimlilik ve güvenlik sağlar.

 

5) DAIWA Katı Yakıtlı Kat kaloriferi Sobalarında güvenlik unsuru nasıldır?
DAIWA katı yakıtlı kat kaloriferi sobalarımızın tüm modellerinin arkasında 2 giriş 2 çıkış olmak üzere 4 tane ana hat vardır. Bunlardan ikisi genleşme tankı gidiş ve dönüşü ,diğer ikisi radyatör gidiş ve dönüşüdür. Genleşme tankına giden hat sürekli yükselerek hareket eder ve genleşme tankı sistemde en üstte yer alan radyatörden daha yukarıda bulunmalıdır. Yine bu hat üzerine ısı dönüşüm radyatörü olarak adlandırılan radyatör bağlanır, böylece elektrik kesintisi ya da sirkülasyon pompasının bozulması gibi olumsuzluk yaratan durumlarda sistem bu hat üzerinde gider ve döner. Bu da sobanın iç haznesinde yer alan suyun kaynama sistemin patlama ihtimalini ortadan kaldırır.

 

6) DAIWA kat kaloriferi nereye kurulabilir?
DAIWA kat kaloriferi sobaları baca çıkışı olan heryere kurulabilir. Genellikle evin en geniş alanı olan salona kurulan şömine tipi kat kaloriferi sobaları ön gövdesinden odaya verdiği sıcaklık sayesinde bulunduğu yeri ısıtabilmektedir. DAIWA sobalarının geniş camlı modelleri ateşi izleme imkanı sunmaktadır.

 

7) DAIWA katı yakıtlı kat kaloriferi sobalarının uygunluğu ve radyatör sayısı nasıl belirlenir?
5 metretül’ den 14 metretül’ e kadar kapasiteli 6 boy kat kaloriferi sobamız mevcuttur. İhtiyaç duyduğunuz metretül radyatör sayısını ya da ısıtmak istediğiniz alanı ve bulunduğunuz şehri belirttiğinizde sizin için uygun DAIWA katı yakıtlı kat kaloriferi sobası mutlaka vardır. Bu konuda firmamızdan ücretsiz keşif talap formumuzu doldurarak yardım alabilirsiniz.

 

8) DAIWA kat kaloriferi sobasını evin kullanma suyunu ısıtmak için kullanabilir miyim?
Evet, DAIWA kat kaloriferi sobaları evinizin kullanma suyunu ısıtmak için de idealdir. Dilerseniz kullanma suyunu sadece sobanızla ısıtabilir, dilerseniz hem sobanızdan hem de güneş panellerinden faydalanarak kullanma suyunuzu ısıtabilirsiniz. Bu konudaki teknik sorularınız için lütfen info@alternatifısı.com adresine e-posta atınız.

 

9) DAIWA kat kaloriferi sistemini güneş enerjisi ile entegre kullanabilir miyim?
Evet, bu konudaki farklı seçenekler için lütfen info@alternatifısı.com adresine e-posta atınız.

 

10) DAIWA odun ve kömürlü kat kaloriferini mazotlu, gazlı ya da elektrikli kombi ile dönüşümlü kullanabilir miyim?
Sisteminizde eklenecek vana ile DAIWA kat kaloriferli sobanızı diğer kat kaloriferi sistemleri ile entegre kullanabilirsiniz.

 

11) Ne tip yakıt kullanabiliriz?
Odun herhangi bir sobada yakılabilecek en yeşil yakıttır. Ancak kömür de yakabildiğiniz gibi sobalarımızda bitkisel atıklardan elde edilen briket odunu,pellet odunu ve prina odunu tercih edebilirsiniz.

 

12) Sobalarınız kovalı mıdır? Yakıtı nasıl doldurabilirim?
Tüm modellerimizde (D-20 modeli hariç) yakıt, ön gövdesindeki kapak aracılığıyla sobanın iç haznesine yerleştirilir. Bu sırada bulunduğunuz odaya duman dolmasından endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü tüm şömine sobalarımız ve kat kaloriferi sobalarımız kapaklar açıldığında duman çıkışı kapalıyken gibi yine bacadan olacak şekilde tasarlanmıştır. Isınma mobilyası olarak tasarlanan sobalarımız gerçek ateşin görüntüsündeki mükemmelliği sağladığı konforlu sıcaklıkla da tamamlamaktadır.

ACP_PDF 2_file_document

 

Daiwa Ürün Kataloğu İçin Tıklayın